Phil Spencer, Microsoft’un Activision’ı Satın Alma Sürecindeki “Karanlık Günler”i Anlattı

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma sürecinde yaşanan bazı zorluklar, Xbox’ın CEO’su Phil Spencer tarafından “karanlık günler” olarak tanımlandı. Yabancı bir haber sitesi ile yapılan bir röportajda, Spencer, Microsoft’un her türlü duruma karşı plan yapması gerektiğini ve bunun arasında anlaşmanın gerçekleşmemesi olasılığının da bulunduğunu belirtti.

Spencer, “Her şeyi düşünmek zorundasınız. İşletmeyi yönetirken bu şart. Ancak doğru tarafta olduğumuzu hissettik, yani Call of Duty’yi PlayStation oyuncularından çekmek için bunu yapmıyorduk. Bu asla planımızda yoktu. İnternet üzerinde e-postalarım sızdırıldı, bu planın orada olmadığını herkes görebilirdi” dedi.

Spencer, süreç boyunca Microsoft’un kararlılıkla hareket ettiğini ve özellikle Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Kurumu’nun (CMA) anlaşmayı başlangıçta reddettiği zamanın, bu “karanlık günler”den biri olduğunu ifade etti. Ayrıca, uzun süren satın alma sürecinin belirsizlikleriyle birlikte ekipler üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu söyledi.

“Ekip üzerindeki bu yükü başlangıçta tam olarak anlamamış olmam benim hatam. Şimdi satın alma sonrası bu harika ekiplerle çalışmak gerçekten güzel” diye ekledi Spencer.

Microsoft, Activision Blizzard’ı ve tüm stüdyolarını 74,5 milyar dolara satın aldı. Spencer, bu anlaşmanın Microsoft’u çeşitli alanlarda daha fazla çaba göstermeye iteceğini belirtti. “70 milyar dolarlık bir satın alma işlemi bizi daha fazlasını yapmaya zorlayacak. Bulut alanında, yeni yerlerde müşteri bulma konusunda, harika oyunlara erişim sağlama ve yaratıcılara büyük işler yapma imkanı verme konusunda bizi zorlayacak” dedi. “Ama aslında, bu ekip için, bu sadece ekibin kendi motivasyonu ve bunun bir parçası olmak eğlenceli.”

Activision Blizzard’ın kurucu ortağı Bobby Kotick, satın alma sonrası şirketten ayrıldı. Anlaşmanın bir diğer büyük etkisi ise Call of Duty: Black Ops 6’nın Xbox Game Pass’te piyasaya sürülecek olması ve bu durumun franchise için büyük bir değişiklik yaratmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir