Fenomen öğretmene ‘kınama’

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) taslağı, öğretmenlere yönelik disiplin hükümlerini yeniden düzenliyor. Taslak, son yıllarda bazı öğretmenlerin, öğrenci videoları çekip sosyal medyada paylaşarak fenomen olma çabasına da dur diyor. Buna göre, öğrencilerinin görüntülerini velisinden izin almadan sosyal medyada yayınlayan öğretmenlere kınama cezası verilecek. Yazar-Bilişimci Orhan Toker, kınama cezasının yeterli olmadığını savunarak öğretmenlerin çocukları reklam amaçlı kullandığını ifade etti. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde çalışan bazı öğretmenlerin çocukları içerik malzemesi haline getirdiğini hatırlatan Toker, öğretmenlerin bu paylaşımlardan çıkar

elde ettiğini söyledi.

PAYLAŞIMLARDAN PARA KAZANIYORLAR

Toker, “Mesela çocukları iyilik yapmış gibi hamburger yemeğe götürdük diyorlar. Halbuki gittikleri hamburgerciden aslında para alıyorlar. Arka planda hamburgerci görünüyor ama iş birliği olduğunu kimse bilmiyor. Ya da bir giyim mağazasından çocuklara alışveriş yapmış gibi yansıtıyorlar. Ancak bir kere bile ceplerinden para harcamıyorlar. Mağaza sahipleri tüm çocukları giydiriyor ve dikkat ederseniz paylaşımlar markalar görünecek şekilde yapılıyor. Çocuklar kabinde kıyafet denerken yapılan çekimlerde mahremiyeti geçtim, alenen çıkar elde ediliyor. Yaşananlar hem meslek kanununa uygun değil hem de çocuğu çıkar uğruna kullanmak kanunlarımıza göre de suç” diye konuştu. Bu paylaşımlarla ünlenen öğretmenlerin televizyon programlarına, eğitim konferanslarına davet edildiğini hatırlatan Toker, “Çocuğunu fenomen öğretmenlerin sınıfına kayıt ettirmek için okullara ekstra para ödeyen veliler var.” dedi.

GİZLİLİĞİ İHLAL SUÇU GÜNDEME GELMELİ

Öğrencilerinin görüntülerini paylaşan öğretmenlere yönelik disiplin cezası uygulamasının doğru olduğunu ancak burada başka suçların da devreye girdiğini ifade eden Avukat Elif Akın, disiplin cezalarının kademe kademe ilerlediğini ve en son meslekten men edilmeye kadar gittiğini ifade etti. Fenomen öğretmenler için kınama cezasıyla birlikte disiplin cezasının da usule ve sırasına uygun şekilde ilerleyip ilerlemeyeceğinin netleşmesi gerektiğini söyleyen Akın, “Eğer disiplin cezaları kademeli olarak yerine getirilirse, bu memur için caydırıcılığı artırabilir. En nihayetinde memurluktan atılacaktır. Ancak bu suç sadece memur suçu değil ve cezası da sadece disiplin cezası olmamalı. Çünkü öğretmenler özel hayatın gizliliğini ihlal suçu işliyor. Bu suç nedeniyle okul müdürü ve veliler öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunabilir. Aslında müdür bunu resen yapmalı” diye konuştu. Akın, “Verilerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) aykırı biçimde olarak yayılması da söz konusu olduğu için TCK’da cezası bulunan bu suçlarla ilgili soruşturma başlatılmalı. unlar basit suçlar değil. Daha önce bir müvekkilimin kızının okulda karıştığı kavganın görüntülerini yayanlar, özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan ceza aldılar” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir